Captive Cartoonist Ramon Esono EBALÊ

Ramon Esono EBALÊ, 16 Eylül 2017'de Ekvator Ginesi'nin başkenti Malabo'da bir restoranın dışında iki güvenlik görevlisi tarafından iki İspanyol vatandaşıyla birlikte gözaltına alındı..İspanyol uyruklular serbest bırakılırken Ramón açıklama yapılmadan veya suçlanmadan gözaltında tutuldu. 

Amerikan Editoryal Karikatürcüler Derneği'nin 4 Kasım 2017'deki yıllık kongresinde gerçekleştirilen toplantıda; 'Uluslararası Karikatürcü Hakları Ağı (CRNI) Ödülü' gıyabında EBALÊ'e verildi.
Afrikanın en tanınmış muhalif çizeri, Ekvator Ginesi karikatürcüsü Ramon Esono EBALE, çizdiği karikatürler nedeniyle 16 Eylül 2017'de tutuklanarak cezaevine konuldu.
Ülkesindeki yöneticilerin insan hakları ihlali ve kara para aklamalarını eleştirel bakış açısıyla çizgilerinde yansıtan Ramon, aldığı tehdit ve baskılara karşın anlayışından ödün vermedi.
Neyle suçlandığını bilmediği halde uzun süredir Ekvator Ginesi'nin Black Beach Hapishanesi'nde tutuluyor.
Amerikan Editoryal Karikatürcüler Derneği'nin 4 Kasım 2017'deki yıllık kongresinde gerçekleştirilen toplantıda; 'Uluslararası Karikatürcü Hakları Ağı (CRNI) Ödülü gıyabında EBALÊ'e verildi.

Ramon Esono EBALÊ
Ramón Ebalé tanınmış bir illüstratör, blogcu ve insan hakları savunucusudur. Uzun yıllar Başkan Obiang'ın Ekvator Ginesi'ndeki rejimini eleştiren EBALE, çalışmalarıyla uluslararası alanda tanınmaya devam ediyor ve çok sayıda ödülün sahibi. Eserleri Ekvator Ginesi'nde ve Kamerun, Etiyopya, İspanya, Paraguay ve Amerika Birleşik Devletleri'nde sergilendi. 
Afrika Birliği ve UNICEF gibi çeşitli uluslararası örgütlerle işbirliği yaptı ve 'Siyasi Yolsuzluk', 'Diktatörlük' ve 'Demokrasi' üzerine dersler verdi.

2011'de hükümet yanlılarınca sanal ortamdan tehditler alınca ailesiyle Paraguay'a taşındı ve çalışmalarını burada sergiledi.
2014'te Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir STK olan "EG Adalet" tarafından finanse edilen "La Pesadilla de Obi ("Obi'nin Kabusu") isimli bir grafik romanı yayınlandı. Romanda, Başkan Obiang'ı kendi rejiminin adaletsizliklerini yaşayan bir vatandaş olarak tasvir ediyor.
Ramón Esono EBALÊ, Paraguay'dan yeni bir pasaport başvurusunda bulunmak için ülkesine döndü. Ancak, 16 Eylül 2017'de Ekvator Ginesi'nin başkenti Malabo'da bir restoranın dışında 2 güvenlik görevlisi tarafından iki İspanyol vatandaşıyla birlikte gözaltına alındı..İspanyol uyruklular serbest bırakılırken Ramón açıklama yapılmadan veya suçlanmadan gözaltında tutuldu. Devlet güvenliği tarafından Başkan Obiang hakkındaki görüşleri ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Başkan Yardımcısı karikatürlerinin içeriği hakkında sorgulandı. 
20 Eylül'de, sahtecilik ve kara para aklamayla suçlanan mahkemeye çıkarıldı ancak bu iddialardan, ilk kez tutuklandığında ve sorgulanırken hiç bahsetmemişti. Resmi suçlardan hiçbiriyle suçlanmadı ancak daha sonra Malabo'daki Black Beach cezaevine gönderildi.
Artık 70 günden fazla bir süredir suçlanmadan gözaltında tutuldu. Ekvator Ginesi'ndeki avukatları 20 Kasım Pazartesi günü kefaletle serbest bırakılması için bir başvuru gerçekleştirmiş ancak mahkeme tarafından yanıt alınamamıştır. Cumhurbaşkanına açık mektup da göz ardı edildi.

Ekvator Ginesinde Özgür Konuşma Kısıtlamaları
Ekvator Ginesi'nde ifade özgürlüğü ciddi şekilde azaltılıyor. Polis, 16 Nisan 2017'de 'Eşitlikçi İnsan Hakları Örgütü'nün (CEID) Başkan Vekili ve Başkan Yardımcısı tutukladı. Her iki kişi de" on gün boyunca gerekçesiz olarak gözaltına alındı. Başkan Obiang'ın rejimi hakkında kültürel ve sanatsal yorumlar ciddi kısıtlamalara tabi tutuldu. 
Temmuz ayında, yetkililer Benjamin Ndong'u gözaltına aldı, ardından lisans ücretlerindeki artışı protesto eden taksi şöförlerini destekleyen bir şarkı yayınladı. 
UNICEF tarafından finanse edilen ve HIV hakkında bilinçlendirme yapan tiyatro üretimi, hükümetin cinsel sağlık politikasını eleştirmesi nedeniyle de yasaklandı.
Ramon'un Blog sayfası "Las Locura de Jamon Queso" 2014'te Ekvator Ginesi hükümeti tarafından engellendi ve halen kapalı. 
Kaynak: Doughty Street International.com >

Teodoro Obiang NGUEMA MBASOGO (Doğum: 5 Haziran 1942)
Ekvator Ginesi'nin 1979'dan beri başkanlığını yaptığı bir politikacı. Ağustos 1979 askeri darbesinde amcası Francisco Macías NGUEMA'yı devirdi ve Ekvator Ginesi'nin önemli bir petrol üreticisi olduğu ortaya çıktı. 1990'lı yıllardan başlayarak. Obiang, Afrika Birliği Başkanlığı görevini 31 Ocak 2011 - 29 Ocak 2012 tarihleri ​​arasında gerçekleştirdi. O, dünyanın ikinci en uzun görev yapan kraliyet dışı ulusal lideri 
Obiang hükümetinin doğası demokratik değil, zira muhalefet zorlukla kabul görüyor. Ayrıca yolsuzluk ve iktidarı kötüye kullanmakla suçlanıyor. Ekvator Ginesi şu anda Ekvator Ginesi Demokratik Partisi (PDGE) tarafından kontrol edilen bir parti devletidir . Anayasa, kararname ile yönetme hakkı da dahil olmak üzere Obiang'a geniş yetkiler sağlamaktadır. 
AlıntıWikipedia.org >
#FreeNseRamon 
#FreeEsono

   

   

   

***


   


   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   
***

KARİKATÜRLERİ

   

   

   

***
Name List:
Adene Cartoon
Alex GALLAGO
Antonio Rodriguez GARCIA
Atiq SHAHID
Carlos LATUFF, Brazil BR
Darío ADANTI
Dawn MOCKLER‏
ElMundo De GILA
Ferran MARTIN‏
Gianluca COSTNTINI, Italy I
Iván BENTOR‏
Justin KASEREKA
Koral ERAT
Marilena NARDI
Mirsuhail
Möet
Musa KART- "Cumhuriyet" Gazetesi
Paolo LOMBARDI, Italy I
Pedro X. MOLINA
Rayma
Riki BLANCO
Rodriguez MONOS
Terry ANDERSON
Yeyei GOMEZ‏