Donald TRUMP & Kim JONG-UN.. Cartoons

North Korea is a "single ally" with the experimentation of Intercontinental Ballistic Missile (ICBM), causing tension between China and "open enemy" USA.
North Korea Leader Kim JONG-UN is the youngest son of Kim Jong-il, National Leader of North Korea.
The official date of birth is January 8, 1982, but the actual date is not known precisely because the calendar years vary from country to country. (Some sources refer to this date as 1983 and 1984).
After Kim Jong-il's death on December 17, 2011, North Korea's National Leadership
was brought to duty.

North Korean state television announced the future of Kim Jong-UN, his 20-year-old son, instead of Kim Jong-IL, who died, to the public with the words "Great Successor". After the death of Kim Il Sung, founder of North Korea in 1994, Kim Jong-il, who came to power, chose Kim JONG-UN as his successor as his youngest son in September 2010 due to health problems.

On December 30, 2011, the Politburo of the Korean Workers Party officially appointed Kim JONG-UN to the High Command of the Korean People's Army. On July 18, 2012, he was promoted to marshal rank in the North Korean People's Army. Kim JONG-UN is the youngest president in the world.


North Korea, the test of the Inter-Continental Ballistic Missile (ICBM), is the tension between "the only ally" China and the "open enemy" USA.

First years..
According to reports in Japanese newspapers, he went to school in Switzerland, near Bern.
In his first reports he went to "International School" in Gümligen, near to Bern, under the name of "Chol-pak" until 1993 or "Pak-kol"
Shy, with good classmates, and a basketball fan was described as a good student.
In April 2012, documents showing that Kim JONG-UN lived in Switzerland before 1991 or 1992 were published.

- Name List is at the end of the page ..
---

Kuzey Kore, Kıtalar Arası Balistik Füze (ICBM) denemesiyle "tek müttefiği" Çin ile "açık düşmanı" ABD arasındaki gerilime neden oluyor..


Kuzey Kore Lideri Kim JONG-UN, Kuzey Kore Ulusal Lideri Kim JONG-IL'in en küçük oğludur. 

Resmi doğum tarihi 8 Ocak 1982 iken ülkede takvim yıllarının değişiklik göstermesi sebebiyle gerçek tarih tam olarak bilinemiyor. (Bazı kaynaklar bu tarihi 1983 ve 1984 olarak veriyor). 
Kim JONG-IL'in 17 Aralık 2011 tarihinde ölmesi sonrasında Kuzey Kore Ulusal Liderliği
görevine getirildi.
Kuzey Kore devlet televizyonu ölen Kim JONG-IL'in yerine 20'li yaşlardaki oğlu Kim Jong-UN'un geleceğini "Büyük Halef" sözcükleriyle kamuoyuna duyurmuştur. Kuzey Kore'nin kurucusu Kim Il SUNG'ın 1994 yılında ölmesinden sonra iktidara gelen Kim JONG-IL sağlık sorunları nedeniyle Eylül 2010'da en genç oğlu Kim JONG-UN'u halefi olarak seçmiştir.
30 Aralık 2011'de Kore İşçi Partisi Politbürosu resmen Kore Halk Ordusu Yüksek Komutanlığına Kim JONG-UN'u atamıştır. 18 Temmuz 2012 tarihinde Kuzey Kore Halk Ordusunda mareşal rütbesine terfi etti. Kim JONG-UN, dünyanın en genç devlet başkanıdır.
Kuzey Kore, Kıtalar Arası Balistik Füze (ICBM) denemesiyle "tek müttefiği" Çin ile "açık düşmanı" ABD arasındaki gerilime neden oluyor.

İlk Yılları..
Japon gazetelerinde yayınlanan haberlere göre, İsviçre'de, Bern yakınlarında okula gitti.
İlk raporlarda 1993 yılına kadar "Chol-pak" ya da 1998 yılına kadar "Pak-kol" ismi altında Bern yakınlarında Gümligen'de en özel İngilizce "International School" a gitti. 
Utangaç, sınıf arkadaşları ile birlikte iyi ilişkileri olan ve bir basketbol hayranı iyi bir öğrenci olarak nitelendirildi.

Nisan 2012'de, Kim JONG-UN düşünülenden daha önce, 1991 ya da 1992 yılından bu yana İsviçre'de yaşamış olduğunu gösteren belgeler yayınlandı.       
- İsim Listesi Sayfa Sonundadır..

   
***

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

***
Name List:
Agim KRASNIQI
Ali QAHTAN, Iraq IRQ
Angel BOLIGAN - Mexico MEX
B. PURKAPASTA
Brosk
Cagle CARTOONS
Chappatte
Cival Einstein Macedo ALVES
Coco
Ghalem SALIM
Grossi MARZIA
Harm BENGEN
Inserto Satirico
İzel ROZENTAL - "Şalom" Gazetesi
James SILK
Jitet KOESTANA
John CUNEO
Josef PRCHAL‎
Julio LUBETKIN
Lubomir KOTRHA
Luc DESCHEEMAEKER, Belgium B
M. SALAMEH
Makhmud ESHONKULOV, Uzbekistan UZ
Marian AVRAMESCU
Marian KAMENSKY
Mike LYNCH
Murat SAYIN
Musa KART - "Cumhuriyet" Gazetesi
Nuhsal IŞIN
Paolo LOMBARDI, Italy I
Tan ORAL - "T24"  Gazetesi
Trump Chatting (Twitter)
Walt HANDELSMAN - " The New Orleans Advocate"
Vasco GARGALO
Yannick LEMAY - "Le Journal De Quebec"