Barcelona Attack

In Barcelona, the terrorists fell into the crowd with a minibus. The attack killed 14 people and injured 130 people. The situation of 10 of the wounded is heavy .. (17.08.2017)

ISIS has undertaken this terrorist attack. The borrower of the vehicle is a Spanish citizen of Morocco who is named Driss OUKABIR ..
In Barcelona, the second largest city of Spain, there was a terrorist attack with a minibus around 18:15 local time on Thursday, August 17, 2017.
The event took place in Las Ramblas, one of Barcelona's busiest promenades, tourist and shopping streets, with a minibus between the terrorists and the crowd. The attack killed 14 people and injured 130 people. Ten of the casualties are heavy.
ISIS has undertaken this terrorist attack. The borrower of the vehicle is a Spanish citizen of Morocco who is named Driss OUKABIR.
The Spanish police found a second vehicle in the town of Vic about the attack. A suspect was caught. Also according to the Spanish Press, an attacker who was clashing with the police was killed.

Due to this painful event, three days of national mourning were declared in Spain.
---


Barcelona'da teröristler bir minibüsle kalabalığın arasına daldı. Saldırıda 14 kişi öldü 130 kişi yaralandı. Yaralılardan 10'unun durumu ağır.. (17.08.2017)

Gerçekleşen bu terör saldırısını IŞİD üstlendi. Aracı kiralayan ise Driss OUKABIR isimli Fas asıllı bir İspanyol yurttaşı..
İspanya'nın ikinci büyük kenti Barcelona'da 17 Ağustos 2017 Perşembe günü yerel saatle 18:15 civarında minibüsle bir terör saldırısı yaşandı.
Barcelona'nın en kalabalık gezinti, turistik ve alışveriş caddesi olan Las Ramblas'da gerçekleşen olayda teröristler bir minibüsle kalabalığın arasına daldı. Saldırıda 14 kişi öldü 130 kişi yaralandı. Yaralılardan 10'unun durumu ağır.
Gerçekleşen bu terör saldırısını IŞİD üstlendi. Aracı kiralayan ise Driss OUKABIR isimli Fas asıllı bir İspanyol yurttaşı.
İspanya polisi, Vic kasabasında saldırı ile ilgili ikinci bir araç buldu. Bir şüpheli yakalandı. Ayrıca İspanyol Basına göre, polisle çatışan bir saldırgan öldürüldü.
Yaşanan bu acı olay nedeniyle İspanya'da 3 günlük ulusal yas ilan edildi.


   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

***

Name List:
Andrea PECCHIA - Italy I
Atiq SHAHID
Chappatte
Carlos LATUFF - Brazil BR
Elchicotriste
Ercan AKYOL - "Milliyet" Gazetesi
Fadi TOOn
Gio - Italy I
Gündüz AGHAYEV - Azerbaijan AZ
Halit KURTULMUŞ
Hayati BOYACIOĞLU
İzel ROZENTAL - "Şalom" Gazetesi
Luc DESCHEEMAEKER - Belgium B
Luis Eduardo LEON
Marian KAMENSKY
Mario BOCHICCHIO
Mehmet Saim BİLGE
Milko Dalla BATTISTA
Murat SAYIN
Nuhsal IŞIN
Osvaldo Gutierrez GOMEZ
Paolo LOMBARDI - Italy I
Rodrigo BRUM
Stephff
Tomicek
Yasin HALAÇ - Belgium B

---