Participants.. 2nd International Cartoon Exhibition 2017, Lopatinec, Croatia

PARTICIPANTS ČAKOVEC 2017
ENTRIES - 745
AUTHORS - 272
COUNTRIES - 54

Participants:
1. Argentina
Leandro Martinez 
Ana Pilipczuk 
2. Australia
Stanojevic Boban 
3. Austria
Stefan Wenczel 
Husejin Hule Hanusic 
Klaus Pitter 
4. Azerbaijan
Soltan Soltanli 
Seyran Caferli 
5. Belarus
Oleg Goutsol 
6- Belgium
Luc Descheemaeker 
Paul Kempeneers 
Patrick Heymans 
Sunnerberg Constantin 
7. Bosnia and Herzegovina
Hasan Fazlić 
Senad Nadarević 
Mehmed Imširović - Albert 
Rešad Sultanović 
Goran Krčmar
8. Brasil
Ronaldo Cunha Dias 
José luiz Tavares 
Carlos Amorim 
Junior Lopes 
Robson da Silva Cavalcante 
Alexandre Alves Franco- Lex 
Erico Junqueira Ayres
Joao Bosco Jaco de Azevedo
Antoni Martins Dao
Jean Pires de Oliveira
Eder Santos
Silvano Mello 
Jose Antonio Costa
Cival Einstein 
Rodrigo Serra Brum Machado 
9. Bulgaria
Nikolay Tchobanov - 
Veselin Zidarov 
Nikola Georgiev Kayo
Lubomir Mihailov
Valery Aleksandrov Walex 
Trayko Popov
Irien Trendafilov 
Miroslav Bozhkov 
Hristo Nedyalkov
Ivailo Tsvetkov
10. Canada
Oscar Enrique Malatesta 
Oleg Dergachov 
11. China
Zhao Yunsheng Hi 
Jia Rui Jun 
Yang Lijie 
Qi Jignyan 
Zhu Cheng 
Guibao Gai 
Li Jingshan 
Liu Giang 
Zhao Yun Sheng 
Sun Chen 
Rodrigo de Matos
Yang Xia
Li Guangjun 
12. Croatia
Borislav Josipović 
Emil Strniša 
Borislav Hegedušić 
Živko Nimac 
Slobodan Butir
Marina Braović Hajdarović
Marijan Pavečić 
Frano Cebalo
Dragutin Dado Kovačević 
13. Colombia
Juan Camilo Lopera Arroyave
Camilo Andrés Triana Cubillos
Luis Eduardo Leon
Raul Zuleta 
Elena Ospina
FERNANDO PICA 
14. Costa Rica
Ef- Ferreol Murillo Fuentes 
15. Cuba
Alfredo Martirena
Castillo Rodriguez, Roberto 
16. Czech Republik
Pavel Matuška 
Roman Kubec 
Václav Linek 
Vaclav Veverka
Evžen David 
17. Egypt
Miska Salih 
Wesam Khalil 
18. England
Alexei Talimonov 
Stephen Mumberson
Ross Thomson
19. Estonia
Urmas Nemvalts 
Enn Ehala
Ester Lauringson 
20. Finland
Heino Partanen 
21. France
Jean Plantureux - Plantu
Rene Bouschet 
Roman Michel 
22. Germany
Pavel Taussig 
Steffen Jahsnowski - Herschel 
23. Greece
John Xagoraris 
Ovidiu Serb- Sovi 
Serafim Bakoulis 
24. Hungary
Károly Kutasi 
Bacsa Gergely
István Kelemen
Geza Halasz 
25. India
Thakur Balbeer Singh 
Thipparthi Gangadhar 
Toel Tain
Tvg Menon
Mahesh Dubey 
26. Indonesia
Jitet Kustana
Muhammad Irsyad 
Siwar Sloki – Warsono
Tommy Thomdean
Muhammad Muslih 
Suratno 
Yustinus Anang Jatmiko
Partono 
Taufan Hidayatullah 
Agus Eko Santoso 
27. Iran
Esmaeil Babaei 
Fakhredin Dostmohamad 
Mansoure Dehghani 
Mohammad Saleh Razm Hosseini 
Ali Shafei
Mahboob Pakdel 
Dariush Mehrdelan 
Hamid Soufi 
Amir Arsalan Ahmadinejad
Davood Kamali 
Neda Shojai 
Mahdi Afradi 
Masoumeh Rahimi 
Zhale Yoosefinezhad
Mahmoud Barkhordari
Hamid Ghalijari 
Yalda Hasheminezhad 
Mohamad Faraji
Iman Nouri Najafi 
Atefeh Yaryan 
Efat Amjadipoor
Abbas Naaseri 
Mostafa Sattarian
Mehdi Azizi 
Ali Faridradpour
Neda Tanhaei Moghadam 
28. Israel
Ilya Katz 
Yefim Gammer 
Sergey Sichenko 
Boris Erenburg 
Vladimir Vitkov
29. Italy
Andrea Bersani 
Emilio Isca 
Paolo Dalponte
Pierpaolo Perazzolli
Friedrich Tasser 
Gabriele Corvi 
Andrea Pecchia 
30. Kazakhstan
Galym Boranbayev
Aidarbek Gazizov
Sergey BIRKLE 
31. Lithuanian
Vladimiras Beresniovas 
32. Macedonia
Keti Radevska 
Zlatko Krstevski 
Tode Blazevski 
Miro Georgievski - Makedonia - VAN KONKURENCIJE
33. Mexico
Edgar Alan Valentín Castro - 
34. Montenegro
Darko Drljević 
Vjekoslav Bojat 
35. Nigeria
Nwokocha Azuka
Abdullahi Adamu 
36. North Cyprus
Arif Albayrak 
37. Peru
Pepe Sanmartín 
Edwin Perales 
38. Philippines
Percival Lugue 
39. Poland
Henryk Cebula 
Michal Graczyk 
Tadeusz Krotos 
Maria Wosik
Dariusz Dabrowski 
Marek Tofil 
Halina Kuznicka 
40. Portugal
Ricardo Ferreira 
41. Romania
Constantin Pavel 
Cornel Chiorean - Marin 
Cristian Topan 
George Licurici 
Istvan Para 
Liviu Stanila 
Marian Lupu-Lupino 
Nicoleta Ionescu 
Marian Lupu - Sepa 
Artuche Felix 
Bogdan Petry and Horia Crisan 
Dumitru Stefanescu
Marian Avramescu
Istvan Balog
Nicolae Lengher 
Doru Axinte 
42. Russia
Igor Smirnov 
Nikolai Popov
Sergei Belozerov 
Vasiliy Alexandrov 
Viacheslav Bibishev 
Victor Bogorad 
Vladislav Dubcov
Kokarev Sergey 
Alexander Shmidt 
Dmitry Kononov 
Aleksandr Zudin
Marina Bondarenko
Victor Skopintsev 
43. Serbija
Goran Čeličanin 
Goran Milenkovic 
Jovan Prokopljević 
Mileta Miloradović 
Zoran Mihailović 
Dejan Borković 
Vaso Krčmar
Miroslava Rakovic 
Tošo Borković
Saša Dimitrijević
Milorad Rankov
Slobodan Trifković 
44. Slovenia
Zoran Jošić - Zorcis 
Milan Alaševič 
45. Spain
Juli Sanchis Aguado 
Ricardo Soler 
Arturo Molero
46. Sultanate of Oman
Isidore Vic Carloman 
47. Syria
Raed Khalil 
48. Switzerland
Tuncay Akbaba
Stefan Haller - schlorian 
49. Thailand
Tawan Chuntra 
50. Turkey
Ahmet Aykanat 
Ayten Köse 
Erdogan Basol 
Kaan Saatci 
Mehmet Saim Bilge 
Murteza Albayrak 
Omer Cam 
Recep Bayramoglu
Cem Koc 
Ayten Kose
Huseyin Yetis Palaz
Oktay Bingol 
Hilal Ozcan 
I.Serdar Sayar 
51. Ukraine
Gennady Nazarov 
Kazanevsky Vladimir 
Kuznetsov Daniil 
Michael Mayevsky 
Mykola Prynkovskyi 
Oleksy Kustovsky 
Olena Tsuranova 
Sergii Riabokon
Konstantin Kazanchev
Slava Kazanevskyi 
Valery Momot
Valeriy Mohylnyy
Mykola Kapusta 
Sergey Dudchenko
Alexander Barabanshchykov 
Alexander Dubovsky
Dmytro Skazhenyk
Sergei Semendyaev
Oleg LOKTYEV 
Oleh Smal 
52. Uruguay
Raquel Orzuj 
53. USA
Ramos Marco 
54. Uzbekistan
Makhmudjon Eshonkulov 
Husan Sodiqov