Man Island Documentation

900 zenginin uçağı oraya kayıtlı. Uçakla gelip 2 saatte para işlerini halledip yollarına devam ediyorlar.. Man Adası bayrağındaki bacakların yönü de tartışma haline gelmiştir..

Man Adası

Man Adası Hakkında..

Man Adası (Isle of Man) Britanya ile İrlanda adaları arasında bulunan 572 kilometrekarelik küçük bir ada.

84 bin nüfuslu ada ne Birleşik Krallık'a ne de Avrupa Birliği'ne dahil. Fakat ada dışişleri ve savunma alanında Birleşik Krallık'a bağımlı. Birleşik Krallık'ın adayı savunma ve ada adına diplomatik ilişkiler yürütme yükümlülüğü bulunuyor. Man Adası, düşük vergileri nedeniyle bir "vergi cenneti" olarak ünlenmişti. Ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasına (GSYH) en büyük katkıyı finans sektörü veriyor ve bu sektör de off-shore bankacılıktan besleniyor. Bu sayede adada kişi başı GSYH 50 bin doların üzerinde.

Ada son dönemlerde bu kötü ününü silebilmek için onlarca ülkeyle vergi bilgisi değişim anlaşması imzaladı. Bu stratejinin bir sonucu olarak OECD 2009 yılında adayı "uluslararası vergi standartlarına uyan ülkelerin" dahil olduğu Beyaz Liste'ye ekledi.
Aslında adada iş yaparsan kanunlara aykırı bir şey yapmış olmuyorsun. Man Adası kanunlarından bahsediyorum. Orada vergi ‚SIFIR’.
900 zenginin uçağı oraya kayıtlı. Uçakla gelip 2 saatte para işlerini halledip yollarına devam ediyorlar. Man Adası kanunlarını çiğnemiş olmuyorsun dediysek… Dur bir kere!
Paranı buraya götürüp iş yaparsan söz konusu insanlar gibi Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını çiğnemiş ve vergi kaçırmış oluyorsun. (Kaynakfacebook.com/yuzdeyuzgercek)

Man Adası Bayrağı
Man Adası Bayrağı
BBC Türkçe’nin Britannica Ansiklopedisi’nin referans alarak aktardığına göre eski çağlarda kullanılan gamalı haçların bir devamı niteliğinde. Gamalı haçı sıklıkla kullanan İskandinavların bu simgeyi Mann Adası’na da getirmiş olabileceği düşünülüyor.
Bayrak 1929’da resmen ülke bayrağı olarak kabul edilmişti.

Ada’da Manskça denen yerel bir dil konuşulurdu. Ana dili olan Manskça olan son kişi 1970’te yaşamını yitirse de dili tekrardan yaymak için çalışmalar yürütülüyor. 2001 yılında Manskça eğitim veren ilk ilkokul açıldı.

Başka kaynaklarda ise Man Adası bayrağınıdaki bacakların yönü tartışma haline gelmiştir.
İlk gösterimler bacakların saat yönünde (bir güneş sembolünden türetildikleri varsayımını desteklediğini) gösterdiyse de daha sonraki gösterimler hem saat yönünde hem de saat yönünün tersinde gösterildi. Bu ikinci durum ise bir krize yol açmıştır.
Bir bacağımla İrlanda’ya saldırıyorum,
İkincisi İskoçya’yı tekmeleyip,
Ve üçüncü ile İngiltere’ye diz çöküyorum
Modern sunum bacakları saat yönünde çevirmektir. (Kaynak: Ulkücü Gündem.com)


   

   

   

   

   

      

   

     

   

   

   

***
Name List:
Akdağ SAYDUT
Cem DİNLENMİŞ
Cüneyt ARIKAN
Emre ULAŞ - "Yeniçağ" Gazetesi
Haydar IŞIK
Hüseyin ASLAN
Murat SAYIN
Musa KART, 'Cumhuriyet' Gazetesi
Niyazi DUMAN
Nuhsal IŞIN
Sefer SELVİ - "Evrensel" Gazetesi
Tuncay AKGÜN
Yasin HALAÇ, Belgium B