'Hands Up!.. Do Not Shoot!..'

'Hands Up!.. Do Not Shoot!..'

In the US state of Missouri (Ferguson) on August 09, 2014, a young black student, Michael BROWN (18), was killed by a white police officer.
---

ABD'nin Missouri (Ferguson) eyaletinde 09 Ağustos 2014'de siyahi genç Michael BROWN (18) beyaz bir polis tarafından öldürülmüştü..

Aynı yere 16 km uzaklıktaki Shaw semtinde bu kez 11 Ekim 2014'de 18 yaşındaki siyahi genç Vonderrit MYERS yine beyaz bir polis tarafından öldürüldü..
Ağustos ayında Ferguson'da silahsız siyahi genç Michael BROWN'un, (görgü tanıklarına göre) elleri havadayken, polise teslim olduğu sırada polis memuru Darren WILSON tarafından öldürülmesinin ardından protesto gösterileri başlamıştı. Polis ise, BROWN'ın memurla kavga ettiği sırada öldürüldüğünü savunuyor. 
Çıkan çatışmalar nedeniyle bölgede olağanüstü güvenlik önlemleri alınmış, sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve Başkan Barack OBAMA açıklama yapmak zorunda kalmıştı. Vali ise, göstericilere tanıdık bir sıfat takmıştı: ‘Çapulcular’. 
Olayların ve gösterilerin sürdüğü günlerde, kendisine bıçak çektiğini iddia eden bir polis memuru da bir başka siyahi bir göstericiyi öldürmüştü.
St. Louis'de 11 Ekim gecesi; bu kez görevde olmayan bir polis memuru siyahi bir genci daha vurarak öldürdü. Michael BROWN'ın öldürüldüğü Ferguson'a 16 kilometre uzaklıktaki Shaw semtinde meydana gelen olayda; St. Louis Polisi, Vonderrit MYERS isimli 18 yaşındaki siyahi gencin silahlı olduğunu ve güvenlik güçlerine 3 el ateş ettiğini ileri sürdü. Gencin yakınları ise siyahi gencin elinde sandviç olduğunu ve polisin bunu silah sanarak ateş ettiğini savundu.
---------------

(Foto Source)
(M. BROWN, Photo Source)
(V. MYERS, Photo Source)

---   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

***